Що таке фріланс? Базове розуміння поняття

Всім привіт! На зв’язку Галина Максимів і Школа Фрілансу для перекладачів.

Хочу розпочати низку статей на тему поняття, що таке фріланс, як такий, загалом, і що таке перекладацький фріланс, зокрема.

В подальшій низці презентацій розкриватиму тему фрілансу у всіх його можливих аспектах.

Розпочнемо із розуміння фрілансу загалом. Що це за поняття? Кому підходить фрілансерство? Яких скілів воно вимагає? Хто такий фрілансер? Чому всі так хочуть на фріланс? Це головні питання, які хвилюють більшість людей, котрі мріють працювати на фрілансі.

Отже, що таке фріланс? Фріланс – це співпраця працівника поконтрактно (не в штаті) з декількома чи багатьма компаніями, яка реалізовується за запитом на конкретне завдання. Про те, як працювати з замовленнями на фрілансі є тут на блозі окрема стаття.

Поняття фрілансу породило інше ширше поняття – це gig economy, або економіка вільного заробітку. Згідно американської статистики, до 2020 року 40% американських працівників вийдуть на фріланс.

Є декілька причин появи економіки вільного заробітку (фрілансу):

1) Перша причина появи економіки вільного заробітку – це зростання прагнення людей до свободи руху і мобільності. Люди все більше хочуть мати можливість працювати з різних кутків світу та не бути привязаними до робочого місця. Люди відкидають будь-які прив’язки, в тому числі сталі години роботи з 9 до 6. Отже, перша причина появи і стрімкого розвитку фрілансу – прагнення людьми до гнучкості і мобільності.

2) Друга причина появи економіки вільного заробітку (фрілансу) – це перехід на єдиний інформаційний цифровий простір (digitization). Перехід на цифрові технології повністю витісняє деякі типи робіт, і змінює інші типи робіт. Згідно статистики, вже незабаром компанії автоматизовуватимуть всі роботи і ділитимуть їх на дрібні процеси, кожен із яких віддаватимуть на аутсорс. Крім того, в компаній буде можливість шукати найкращого фрілансера для виконання того чи іншого завдання, тобто компетенції фрілансерів будуть шукабельними, як от це є зараз на Upwork чи ProZ, і роботодавці змагатимуться за висококваліфікованих вузькоспеціалізованих фрілансерів.

3) Третьою причиною появи економіки вільного заробітку (фрілансу) є те, що зараз до праці стають мілленіали. Це покоління людей, які вже народилися і прожили все своє свідоме життя в оточенні ґаджетів і цифрових технологій. Цифра “прошита в них у крові”. Вони бачать і втілюють через відповідні стартапи ідеї спрощення робочих процесів і подальшої їх поглибленої оцифровки.

Мілленіали, згідно статистичних досліджень, міняють напрямок професійної діяльності, в середньому, щоп’ять років. Вони не затримуються на одній роботі чи на одному проекті більше п’яти років. А це впливає на загальну картину ринку працевлаштування як такого.

4) Четвертою причиною появи економіки вільного заробітку (фрілансу) є

оптимізація бізнесами всіх процесів, в тому числі витрат. Відоме твердження, що “економіка повинна бути економною” – зараз актуальне як ніколи. Бізнеси тяжіють до економії і оптимізації витрат, а економіка вільного заробітку створює для цього максимально вигідні умови.

Завдяки тому, що кожне наступне завдання можна віддати в роботу іншому фрілансеру, підвищується рівень якості отриманих товарів чи послуг. Також, завдяки конкуренції, роботодавець має можливість вибрати оптимального постачальника із розрахунку ціна-якість.

5) П’ятою причиною появи економіки вільного заробітку (фрілансу) є те, що поняття фрілансу також частково знімає з плечей роботодавця необхідність вишколу персоналу. Тепер отримання належної освіти та сертифікації стає завданням фрілансера, а роботодавець просто створює собі базу відповідних спеціалістів і звертається із кожним завданням до найбільш квваліфікованого з них, у відповідності до типу завдання, яке потрібно виконати.

Такими є основні причини появи фрілансу і екомоміки вільного найму.

В наступних лайвах поговоримо про те, кому підходить фрілансерство, яких навиків воно вимагає і чому всі так хочуть на фріланс.

З вами була Галина Максимів і Школа Фрілансу для перекладачів. Балансуйте свої життєві зусилля! Почуємось.