Новий Закон про валютне регулювання, що вступає в силу 7 лютого. Що зміниться для перекладачів, які ведуть ЗЕД?

Всім привіт! На зв’язку Наталя Ільчишин і Школа фрілансу для перекладачів.

Послаблення валютного регулювання  і контролю нам обіцяє новий закон про валютне регулювання. Він прийнятий у червні 2018 року і має невдовзі показатись у дії.

У цьому напрямку активно працює НБУ, який мав час для того, щоб привести свої постанови і положення у відповідність до нового прогресивного закону. І він зробив це, оприлюднивши у грудні 2018 року останній з семи нормативно-правових актів. Вони мають стати основою нової валютної системи, з новими підходами. Ці Положення і Постанови НБУ повинні будуть бути введені в дію з 07 лютого 2019 року.

Давайте розглянемо основні зміни у новому Законі про валютне регулювання, які з лютого цього року мали б полегшити життя експортерам та імпортерам товарів та послуг .

Зупинюсь саме на тих пунктах, які можуть стосуватися діяльності перекладачів на міжнародному ринку перекладацьких послуг.

Отже, новий Закон про валютне регулювання передбачає:

1. Збільшення строків розрахунків за експортними та імпортними операціями до 365 днів.

Зараз у нас є 180 днів для того, щоб клієнт заплатив нам по контракту ЗЕД на поставку послуг перекладу. Тобто ми уклали договір, надали його в банк і в нас було 180 днів, щоб по ньому оплатив клієнт. Якщо оплата не надійшла, то договір скасовувався і застосовувались штрафні санкції. Новий занон продовжує такий термін до року;

2. Відкриття валютних рахунків за кордоном та право здійснювати валютні операції.

Дотепер для того, щоб відкрити рахунок у закордонному банку юридичній або фізичній особі, потрібно було дозвіл (ліцензія) НБУ. Новий закон дозволяє всім відкривати нові рахунки в іноземній валюті за кордоном без ліцензії. Але як це буде виглядати на практиці, то потрібно зачекати і глянути. Чи це буде перелік банків, в яких можна буде відкривати ці рахунки, чи НБУ видасть порядок відкриття таких рахунків. Теоретично, якщо процедура відкриття буде простою, то можна буде відкривати рахунки за кордоном і валюту по контрактах за послуги перекладу отримувати на свої рахунки в іноземних банках. Це дасть змогу отримувати валюту за свої послуги, а не гривневий еквівалент;

3. Фізичні особи зможуть перевозити/переказувати/пересилати до 10 тис. євро без декларування за офіційним курсом НБУ при перетині кордону.

Необхідно буде декларувати лише суми від 10 тис.євро. Для юридичних осіб переказ коштів через кордон визначить НБУ. Зараз цінності потрібно декларувати при перетині кордону. Перевозити можна було до 10 тис. євро, а переказувати можна було лише в межах еквівалентно 15 тис. грн. на день;

4. Закон про валютне регулювання скасовує валютний контроль за операціями еквівалентно до 150 тис. грн.

Валютному контролю будуть підлягати операції більше 150 тис.грн., які також підпадають під фін моніторинг. Тобто вони аналізуватимуться на предмет легалізації та відмивання доходів.

Що тут мається на увазі поки невідомо. Чи потрібно буде далі надавати банкам інформацію про кожне надходження валюти, за що воно і яка сума (договори, акти), чи банк сам буде визначати за певними критеріями, що ця операція не є ризиковою, чи все-таки залишать обов’язок повідомляти свій банк про всі здійснені операції. Потрібно зачекати до 7 лютого 2019 року. Зараз операція на будь-яку суму у валюті підпадає під валютний контроль. Тобто надаємо підтверджуючі документи по кожній операції.

5. У новому законі про валютне регулювання відсутня вимога продажу валютної виручки.

Що тут мається на увазі? Зараз банк 50% нашої валютної виручки продає обов’язково при поступленні коштів на рахунок. Других 50% ми самі продаємо тоді, коли захочемо, створивши заявку на продаж валюти. Новий закон цю вимогу не прописує. Але НБУ швидше за все залишить цей обов’язок щодо 50% обов’язкового продажу. Все тому, що йому надано право у якості тимчасових заходів встановлювати обов’язковий продаж частини валютних надходжень нам на рахунок.

Якщо говорити про закон загалом. Випливає, що всі процедури, пов’язані з валютою і валютним регулюванням, повинні носити не дозвільний, а повідомлювальний, інформативний характер. Тобто ми, щоб відкрити рахунок за кондоном, не маємо просити дозволу у НБУ. Ми маємо просто повідомити свій банк про відкриття такого рахунку. Такий принцип називається «дозволено все, що прямо не заборонено».

Закон про валютне регулювання передбачає, що за нормального функціонування економіки всі валютні обмеження не потрібні.

Проте він надає право і дозволяє встановлювати такі обмеження НБУ у кризових ситуаціях на грошого-кредитному і фінансовому ринках країни.

Тобто є багато «однак». Є поняття «тимчасового періоду», на який НБУ і далі по факту має право встановлювати ті ж самі обмеження, що й були. Так як більшість з цих обмежень можуть бути скасовані тільки за наявності сприятливих економічних умов на рівні держави. Мова йде про обмеження щодо:

-продажу іноземної валюти, що надійшла як виручка нам на рахунок за послуги перекладу;

-обмеження у строках розрахунку по контрактах за послуги перекладу іноземним клієнтам;

-встановлювати дозволи, ліміти та інші обмеження щодо здійснення операцій з валютою.

Щоправда у законі про валютне регулювання тепер з’явилося обмеження в тривалості таких обмежувальних заходів з боку НБУ.

Тобто, якщо НБУ встановлює якісь обмеження щодо валютних операцій, то загальний строк дії таких обмежень має термін. Він не може перевищувати 18 місяців протягом 24 місяців, починаючи з першого дня запровадження відповідного обмеження.

Як буде НБУ вести свою політику, які обмеження буде встановлювати, на які періоди будуть встановлюватися ці обмеження – відповідь отримаємо після 7 лютого 2019 року.

І наразі стверджувати, що будь-який банк не буде вимагати підтверджуючих документів  при здійсненні експортних операцій навіть до 150 тис. грн. не можна, треба поки зачекати, як буде на практиці.

З вами була  Наталя Ільчишин і Школа фрілансу для перекладачів. Почуємось.