Різниця між загальною і спрощеною системою оподаткування

Всім привіт! На звязку Наталя Ільчишин і Школа фрілансу для перекладачів.

Після того, як ви вирішили зареєструвати себе як ФОП, наступним кроком є вибір системи оподаткування.

В Україні є дві системи оподаткування: загальна і спрощена.

Зараз розглянемо ситуацію, коли перекладач реєструється як ФОП. Тепер він може працювати на загальній системі оподаткування або обрати спрощену систему оподаткування. Для цього необхідно подати відповідну заяву. Заява потрібна для спрощеної системи, на загальну систему Ви потрапляєте відразу після держреєстрації.

Загальна чи спрощена?

Сьогодні поговоримо про відмінності між цими двома системами. Отже, чим відрізняються загальна і спрощена системи оподаткування?

1) База розрахунку суми податку

Це сума доходу, з якої буде розраховуватись і сплачуватись податок.
Для єдиного податку – це буде дохід, тобто виручка від реалізації послуг, яку платник єдиного податку отримує готівкою або безготівково за свої послуги. Від цієї суми буде рахуватись податок 5% або 3% (якщо ФОП є платником ПДВ). Або це буде фіксований щомісячний платіж податку для 1-ї та 2-ї групи єдиного податку. Тут податок рахується від грошей, які ви отримали. Витрати до уваги не беруться, прийшли гроші – заплатили податок. Наприклад, ви отримали на рахунок за послуги перекладу 10 тис. грн. – заплатили 5% податку (500 грн.). Решту коштів витрачаєте на ведення діяльності або виводите собі на картку, як чистий дохід підприємця.

На загальній системі податок вираховується від прибутку. Тут базою нарахування податку є саме прибуток, а не всі надходження. Прибуток розраховується як доходи мінус витрати.
Наприклад, Ви отримали за послуги перекладу 10 тис.грн., оплатили за послуги оренди, чи купили канцтоварів сукупно на 7 тис. грн.. Сума податку в такому випадку буде розраховуватись як 10 – 7 = 3 тис. * 18% = 540 грн.
На загальній системі Ви ведете облік і доходів і витрат, щоб порахувати прибуток. А від прибутку платите податок.

2) Бартерні операції, взаємозаліки, векселі

На загальній системі дозволені бартери і взаємозаліки.
На спрощеній системі оподаткування дозволена тільки готівкова і безготівкова форма розрахунків.

3) Обмеження щодо кількості працівників

Загальна система не має обмежень щодо кількості найманих працівників, а спрощена система оподаткування має обмеження щодо кількості найманих працівників, в залежності від групи платника єдиного податку:
1-а група – без найманих працівників,
2-а група – до 10 найманих працівників,
3-я група – не має обмежень щодо кількості найманих працівників.

4) Максимальна річна сума виручки 

Крім обмежень за видами діяльності та кількістю найманих працівників, існують і обмеження щодо максимальної річної суми виручки підприємців – платників єдиного податку:
1 група – 300 тис. грн.;
2 група – 1 млн. 500 тис. грн.;
3 група – 5 млн. грн.

5) Які податки сплачує ФОП за себе

Загальна система:
– податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків,
– єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за ставкою 22 відсотки, та
– військовий збір за ставкою 1,5 відсотки.

Єдиний податок:
– єдиний податок 5% від доходу або фіксована сума податку (10 або 20% від мінімальної заробітної плати на 1 січня поточного року),
– єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за ставкою 22 відсотки від самостійно визначеної суми, але не менше мінімального розміру, тобто не менше 22% від мінімальної заробітної плати.

Яка ж система оподаткування є найбільш вигідною?

На перший погляд, відповідь є очевидною – спрощена система оподаткування. Але це не завжди вірно. Щоби більш-менш точно розрахувати суму податків, яку треба буде заплатити у випадку обрання тієї чи іншої системи оподаткування, необхідно знати прогнозні суми виручки та витрат. А це не завжди можливо на початку діяльності.

У цілому можна сказати, що спрощена система більш вигідна, коли бізнес є високоприбутковим, тобто коли у вас немає великих постійних витрат, і сплачується або фіксована сума податку або 5% від надходжень.

На цьому все. Виникли питання? Задайте їх у коментарях і обов’язково отримаєте відповідь.

З вами була Наталя Ільчишин і Школа фрілансу для перекладачів. Почуємось